Wymiar czasu pracy w Irlandii – Organisation of working time act

Witam serdecznie, w dzisiejszym odcinku zajmę się prawem pracy, a w szczególność wymiarem czasu pracy, jaki obowiązuje w Republice irlandzkiej.

Podstawowym aktem prawnym który regulują wymiar czasu pracy w Irlandii to: Organisation of Working Time Act, 1997 Hours & Rest Breaks, tu jest link do aktu normatywnego.

To tyle wstępu teraz zajmę się listami które otrzymałem od czytelników mojej strony internetowej a mianowicie:

“W moim kontrakcie ( jest to jak najbardziej typowy kontrakt ) jest tylko to ze bede pracowac jako housekeeper , godziny pracy 78 ( w dwoch tygodniach ), miejsce i siedziba pracodawcay oczywsicie ze zwolneinia lekarskie sa nieplatne itp….Na temat warunków pracy nie ma wzmianki , posiadam cos w rodzaju wewnetrznego regalumianu ktory w wiekszej czesc opisuje tylko ilosc karnych punktów za zwolnienia lekarskie i jaka procedura obowiazuje po przekroczeniu tych punktów (szok!!!;p;p) I teraz wlasnie tutaj nie mam pojecia jaka procedura obowiazuje w tych dwoch tygodniach pracy Bo w regulaminie nie ma o tym słowa czy po 5 dniach pracy nalezy mi sie dwa dni offa ( wedlug mnie tak byc powinno ) czy poprostu mam pracowac w jednym tygodniu 10 dni a potem 4 wolnego( co jest dla mnie nie do przyjecia ) przewaznie jest tak ze pracuje jakies 4 dni i potem jeden dzien .
Przertowalam bardzo duzo publikacji na ten temat i zupelnie nie mam pojecia . Wedlug mnie po 5 dniach pracy nalezy mi sie 2 dni offa jesli go nie mam to powinno byc to traktowane jako overtime … Nie wspomne tez o tym kursie ktory trwal 6 tygodni i gdzie w sumie pracowalam z jednym dniem wolnym w ciagu tygodnia , bo wtedy kiedy kurs przypadal w rosterze widnial moj off ( nie platny ale tez i nie wolny) Uwazam ze powinno byc to rowniez zaplacone… nastepny trning to jednodniowy ( tez moj off ) w siedzibie firmy i tez trawjacy 8 godz tez powinien byc zaplacony”

Na podstawie tego maila skupie sie na kilku jego aspektach.

1) Jaki jest maksymalny wymiar czasu pracy dozwolony przez prawo

2) Czy chorobowe jest płatne

3) Czy kurs zawodowy jest wliczany jako normalny dzień pracy

4) Jaka przerwa od pracy należy mi się po przepracowanych dniach

Ad. 1) Maksymalny czas pracy dozwolony przez irlandzkie ustawodawstwo wynosi 48 h w ciągu tygodnia. Prawodawstwo irlandzkie dopuszcza wiele wyjątków w tym zakresie. Mianowicie: czas pracy może być uśredniony w czasookresie 4 miesięcy (to znaczy ze w czasie 4 miesięcy nie możesz pracować dłużej niż suma tygodni x 48 h), jeśli pracujesz w firmie zajmującej się ochroną osób i mienia, szpitale, więzienia, elektryczność, gazownictwo, lotniska, turystyka, wzmożona sezonowa aktywności itp, to czas pracy może być uśredniony w czasookresie 6 miesięcy (czyli 26 tygodni x 48h = 1248 h, to jest Twój maksymalny legalny czas pracy w Irlandii), patrz link.

Ad.2) W zależności od kontraktu pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, chorobowe może być płatne. Generalna zasada jest także że prawo nie wymaga aby pracodawca płacił za chorobowe swoim pracownikom, patrz link, są rożnego rodzaju układy zbiorowe np. w sektorze budowlanym, który mówi o tym że pracodawca nie płaci swoim pracownikom za chorobę, ale pracownicy mogą ubiegać się o pieniądze z tytułu chorobowego na podstawie odrębnych przepisów zbiorowych (pracodawca powinien poinformować pracownika a takich możliwościach).

Ad.3) Kursy zawodowy mogą być płatne, ale pracodawca nie ma obowiązku za nie płacić pracownikowi. Takie aspekty ponownie winien regulować kontrakt, który jest podpisywany pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Jeśli natomiast pracodawca wysyła pracownika na kurs, a ten pracownik jest wpisany w grafik pracy na konkretny dzień, to tak dzień powinien być liczy jako normalny dzień pracy.

Ad.4) Pracownik ma prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na każdy okres 24 godzin pracy, ponadto po każdych 7 dniach pracy, przepisy przewidują 24 godziny nieprzerwanego odpoczynku, (mogą one być kontynuacją jednego ze wspomniach okresów 11 godzinnych). Możliwe jest także skorzystanie z wypoczynku w systemie 2 razy 24 godziny w ciągu tygodnia następującego po tygodniu, w którym nie wykorzystał przysługujących godzin na odpoczynek. Patrz link.

Co robić gdy pracodawca narusza moje prawa pracownicze?

Należy zgłośić się do National Employment Rights Authority, Information Services Government Building, O’Brien Road, Carlow, Ireland tel. 917 8990, strona to www.employmentrights.ie lub e-mail info@employmentrights.ie. Można także od razu złgośić sie do Rights Commissioner.

Jeżeli roszczenie będzie zasadne to sprawę skieruje się do Rights Commissioner (coś w rodzaju sądu polubownego dla prawa pracy, przed sądem pracy). On rozpatrzy skargę, oddali ją lub w całości uzna. Istnieje możliwość zasądzenia rekompensaty za złamane prawa pracownicze. To jest strona internetowe owej instytucji www.lrc.ie

Są instytucje prawne które mogą pomóc w sporządzeniu pozwu, skargi a mianowicie jest to www.flac.ie oraz https://www.workfair.org/lg-pl-p1.php

Pozdrawiam serdecznie